Vilniaus Žvėryno gimnazija

   XVI-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu, balandžio 29 dieną (ši diena mokykloje šiais metais sutapo su edukacinių išvykų diena) su 5-tos f klasės mokiniais apsilankėme Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Aktyviai dalyvaudami edukaciniame etninės kultūros užsiėmime, moksleiviai susipažino su atskirų Lietuvos etninių sričių drabužiais, būdingiausiais jų bruožais ir skirtumais. Taip pat vaikai buvo supažindinti su mūsų protėvių senaisiais buities daiktais, aptarė jų paskirtį. Vaikai žaidė įdomų istorijos ir etninės kultūros žaidimą „Ką radai dėžėje“. Jie traukė iš dėžės eksponatus, bandydami atspėti, kam šie kadaise  buvo naudojami. Tai buvo kultuvė, skirta audiniams velėti, kočėlas baltiniams lyginti, kočioti, šaudyklė – audimo įrankis ir kiti senovėje naudojami daiktai.  Taip pat dėžėje jie rado nagines ir sužinojo, kad tai buvo seniausias Lietuvos gyventojų apavas.

   Moksleiviai patyrė pažinimo džiaugsmą, suprato, kad daugelis buities daiktų mūsų senoliams padėjo dirbti ir gyventi.

image1image2image3image4image5image6image7image8image9image10image11image12

   Nacionalinės bibliotekų savaitės metu, balandžio 23-čią dieną, su 5b klasės mokiniais ir jų auklėtoja apsilankėme Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Šią dieną pasirinkome neatsitiktinai. Balandžio 23-čioji – Pasaulinė knygos diena. Ji labai tiko pasisvečiuoti jaukioje ir turiningoje, knygomis kvepiančioje bibliotekos aplinkoje. Su A. Mickevičiaus biblioteka mokyklų bibliotekos bendradarbiauja jau seniai. Ekskursijos į šią biblioteką tapo savotiška tradicija. Pas gerus draugus apsilankyti visada smagu. Darbuotoja pavedžiojo vaikus po bibliotekos erdves, papasakojo bibliotekos istoriją, pristatė mokiniams skirtus edukacinius projektus. Taip pat moksleiviai sužinojo, kaip tapti bibliotekos skaitytoju, kurie leidiniai išduodami į namus, o kuriuos galima skaityti tik vietoje. Vaikai klausinėjo, kiek knygų galima paimti vienu metu, kuriam laikui jos išduodamos. Penktokai ne tik daug sužinojo, bet turiningai ir smagiai praleido laiką.

image1image3image3image4image5image6image7image8

,,Knygos yra mokytojai, kurie moko be lazdų ir rykščių, be riksmo ir pykčio, be dovanų ir pinigų. Kada tik ateitum – nemiega, ko tik paklaustum – neslepia, jei suklysi – nemurma, jei nežinosi – nesišaipo. O, knygos, jūs vienintelės esate dosnios ir laisvos, jūs duodate visiems prašantiems ir išlaisvinate visus ištikimai jums tarnaujančius.“

Richard de Bury

   Spalio mėnesį  gimnazijos bibliotekoje buvo daug šurmulio – viena po kitos čia lankėsi penktos klasės. Apsilankymo tikslas – susipažinti su bibliotekos teikiamomis paslaugomis ir naudojimosi biblioteka bei skaitykla tvarka. Vaikams buvo paaiškinta, kas yra bibliotekos fondas ir kaip jis išdėstytas. Taip pat su penktokais aiškinomės, kokią reikšmę bibliotekoje turi abėcėlė ir kaip surasti reikalingą knygą. Vaikai uždavė įvairių klausimų: ką daryti, jei nespėjai perskaityti knygos nustatytu laiku arba kaip atsiskaityti už netyčia sugadintą ar pamestą knygą. Baigiantis pokalbiui, ne vienas iš jų išsirinko knygą skaitymui – vieni iš rekomenduojamų sąrašo pagal programą, kiti ieškojo mėgstamos knygos laisvalaikiui. Pokalbį užbaigėme mintimi, kad biblioteka yra turtingiausia mokyklos vieta, nes knygose sukaupta daug išminties ir dvasinių turtų, kuriais gali pasinaudoti kiekvienas.

image1image2

   Jau tapo tradicija vaikų pažintinės ekskursijos į žinomiausias Vilniuje esančias bibliotekas. Šį kartą į edukacinę išvyką susiruošėme su 5a klasės mokiniais ir jų auklėtoja. Ir vėl mus svetingai pasitiko Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Kartu su ekskursijos vadove pasivaikščiojome po bibliotekos erdves, apžiūrėjome ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų biblioteką, lankėmės austrų literatūros skaitykloje. Darbuotoja papasakojo daug paslaptingų istorijų. Vaikai sužinojo, kad dabartinis bibliotekos pastatas turėjo daug besikeičiančių šeimininkų, jame virė intensyvus gyvenimas. Nuo XVIII a. to meto archyviniuose dokumentuose jis jau vadinamas rūmais. XIX amžiuje pastatas priklausė Tiškevičių giminei. Labai marga šio namo XX a. pradžios istorija. Čia buvo įsikūrusios įvairiausios įstaigos, parduotuvės, kontoros, gyvenamieji butai. Nuo 1950-ųjų metų prasideda bibliotekos istorija. Rekonstrukcijos metu buvo atkurti unikalūs architektūriniai patalpų elementai, sienų tapyba, lipdiniai, restauruotos XX a. koklinės krosnys. Apsilankę bibliotekoje galėjome pasigrožėti išskirtinėmis interjero detalėmis ir pro langus atsiveriančiais nuostabiais vaizdais. Moksleiviai ne tik praplėtė akiratį, bet įgijo ir praktinių žinių – kaip tapti bibliotekos skaitytoju, kaip surasti, užsakyti arba rezervuoti reikalingą knygą.

image1image2image3image4image5image6image7image8image9

image1

image2

   Mokyklos bibliotekos istorija skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį. Bibliotekos fondo inventorinės knygos yra išlikusios nuo 1956 metų. Tais metais bibliotekoje buvo 1889 egz. spaudinių. Per ilgą bibliotekos gyvavimo laiką pasikeitė daug darbuotojų. Ilgiausiai čia dirbusios bibliotekininkės - Stefanija Černiukienė (nuo 1956 iki 1975), Donata Naudžiuvienė (nuo 1976 iki 1984), Irena Kryžanauskienė (nuo 1984 iki 1995). Nuo 1996 m. iki 2000 m. dirbo Česlava Asminavičienė, image32000-2002 m. - Violeta Gečytė, 2002-2007 m. - Liučija Jasiukevičiūtė. Nuo 2007 m. rugpjūčio 20 d. bibliotekai vadovauja Nijolė Rudinskienė. Skaitykloje nuo 2008 m. rugsėjo 1 d. dirba Audra Šivienė. Nuo 2020 m.rugsėjo 1 d. dirba naujos bibliotekininkės - Irma Vardosanidze ir Gražina Rozancevaitė (skaitykloje). Dabar bibliotekos fonde yra sukaupta apie 16000 dokumentų. Taip pat yra atskiras vadovėlių fondas (apie 24000 vnt.). Biblioteka aptarnauja daugiau kaip 1000 skaitytojų. Gimnazija dalyvavo infrastruktūrinės plėtros projekte „Bendrojo lavinimo mokyklų bibliotekų modernizavimas“. Projekto trukmė – 2009-2012 m. image4Iš projekto lėšų biblioteka buvo aprūpinta įvairia įranga: gavome naujų kompiuterių, stalų, kėdžių, keletą brūkšninių kodų skaitytuvų, kurie reikalingi automatizuotai MOBIS sistemai kurti ir kt. Taip pat pasikeitėme visas lentynas. Biblioteka atsinaujino. Labai džiaugiamės, kad dalyvavome šiame projekte. Vertiname mums suteiktą galimybę gyventi ir dirbti moderniau.

image5   Bibliotekoje nuolat lankosi ir mokiniai, ir mokytojai. Čia kasdien užsuka mažiausiai 100 lankytojų. Mokiniai rengia projektinius darbus, ruošiasi pamokoms, internete ieško reikalingos informacijos arba tiesiog ateina pasiimti knygų. Mokytojai čia neretai dirba su mokiniais. Taip pat jie domisi naujai gautais leidiniais, pasinaudoja interneto prieiga. Lankytojų poreikiams šiuo metu skirti  7 kompiuteriai. Skaitykloje sukaupta daug informacinių leidinių: enciklopedijų, žinynų, kitos mokslinės bei metodinės literatūros. image6Bibliotekoje nuolat rengiamos  įvairiausios teminės knygų parodos. Taip pat bendradarbiaujame su dailės, technologijų ir kitų dalykų mokytojais, mielai eksponuojame vaikų kūrybinius darbus. Esame suorganizavę ne vieną edukacinę išvyką į kitas bibliotekas – Adomo Mickevičiaus, nacionalinę Mažvydo, Aklųjų biblioteką. Ne vienerius metus dalyvavome prezidentės inicijuotoje akcijoje „Knygų Kalėdos“.

el.paštas:Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

image7

Grįžti į viršų