Vilniaus mero dovana 

           Labai džiaugiamės Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus ypač vertinga dovana mūsų gimnazijos moksleiviams – maloniai kviečiame pavartyti garsųjį albumą “Dingęs Vilnius” mūsų bibliotekos skaitykloje.

           Įspūdingas legendinio Vlado Drėmo albumo, kuriam jis paskyrė kone visą savo gyvenimą, jubiliejinis, 3-iasis leidimas „Dingęs Vilnius“, skirtas artėjančiam sostinės 700-mečiui pažymėti. Šis unikalus albumas dovanoja neįkainojamą ir nepamirštamą kelionę per amžius ir epochas, kuomet buvo statomas, restauruojamas, keičiamas ir dabartinę savo dvasią įgavo Vilnius – mūsų sostinė ir šalies pažiba, perlas, kuriuo gali didžiuotis visa Lietuva! Kolekcininkų, istorikų ir visų Lietuvos patriotų vertinamame leidinyje – neįkainojama kelionė po vieną gražiausių miestų Europoje – Vilnių. Didelio formato albume – daugybė V. Drėmos vaizdingų, išsamių, netikėtus istorinius faktus atskleidžiančių aprašymų ir ypatingą vertę sudaranti iliustracinė medžiaga, kurioje nepamirštas nė vienas gražiausias Vilniaus kampelis. Viskas, kas išliko, o ypač – tai, kas buvo sunaikinta ir tai, kas buvo pakeista atgimsta albume „Dingęs Vilnius“.

           Knygoje „Dingęs Vilnius“ apžvelgiama visa Vilniaus miesto istorija, prisimenamos nelaimės, niokojusios mūsų sostinę, atgimimo etapai, kuomet Vilnius augo. Remdamasis istoriko, lietuvių kultūros ir mokslo veikėjo Adomo Honorio Kirkoro, istoriko Juozapo Ignoto Kraševskio ir profesoriaus Jozefo Franko įžvalgomis ir tyrimais, V. Drėma atkuria tikrąją Vilniaus miesto dvasią, siekia, kad ji nenugrimztų užmarštin, būtų gaivinama tautos atmintis, o istorinės vertybės užimtų garbingą vietą visų Lietuvos žmonių širdyse.

            Nuostabą ir susižavėjimą Vilniaus istorija kelia ne tik vaizdingi aprašymai, bet ir spalvotos bei nespalvotos iliustracijos, kurių knygoje – net 634. Jose atkuriamas įvairių epochų dailininkų palikimas, kuriame atsiskleidžia Vilniaus architektūrinių formų raida, nepaliaujamai kitęs miesto veidas, unikalus Vilniaus miesto charakteris, grožis, tradicijos, kultūra, gyvenimas ir papročiai.

             Vlado Drėmos knyga „Dingęs Vilnius“ – tai turtas ir istorinė vertybė, atgyjanti vos atvertus pirmuosius puslapius, atverianti duris į per amžius išlikusį Vilnių, kviečianti keliauti jo augimo, išlikimo ir nepaliaujamo vystymosi etapais.

              Vladas Drėma (1910-1995) – dailės istorikas, dailėtyrininkas, muziejininkas, dailininkas, kultūros istorijos tyrinėtojas ir žinovas. Baigęs profesionalaus meno studijas, V. Drėma piešė, kūrė tapybos, grafikos, scenografijos kūrinius, akvareles, ekslibrisus, apipavidalino kelių lietuvių poetų knygas, kitus leidinius. Nuo 1931 m. dalyvavo dailės parodose.

                Sovietmečiu neturėdamas galimybių kurti ir dėstyti, ėmėsi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dailės istorijos ir Vilniaus meno studijų, dirbo archyvuose ir bibliotekų rankraštynuose. V. Drėma buvo aukštos kvalifikacijos dailės istorikas, ieškantis autentiškų šaltinių, nepripažįstantis paviršutiniškumo, dailėtyrininkas enciklopedistas. Ilgus dešimtmečius autorius kruopščiai ir tikslingai rinko medžiagą muziejuose, archyvuose, bibliotekose ir sukaupė nepaprastai turtingą ir vertingą informaciją.

                                                                                                       Bibliotekininkė Gražina Rozancevaitė

lost vilnius1 lost vilnius2